Jak sobie radzić ze stresem?

Stres jest czynnikiem towarzyszącym każdemu, niezależnie od tego czy się uczy, pracuje czy jest na emeryturze. Jego nasilenie jest różnie i dotyka najbardziej osoby aktywne zawodowo. Nie jest też tajemnicą, że negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego wiedza, jak zwalczać stres jest tak istotna.

Jak zwalczyć stres

Podstawową i najczęściej zalecaną techniką na radzenie sobie ze stresem jest uprawianie sportu. Dla osób mało aktywnych zaleca się rozpoczęcie aktywności fizycznej stopniowo do delikatnych ćwiczeń rozciągających poprzedzonych rozgrzewką, spacerowania, jazdy na rowerze czy lekcji pływania. Nie wystarczy jednak wybrać się kilka razy na siłownie czy basem, tylko należy ustalić sobie harmonogram ćwiczeń i się go trzymać. Tylko systematyczność pozwoli odnieść oczekiwane efekty w perspektywie długoterminowej.

Dla redukowania stresu, oprócz uprawiania sportu w sposób systematyczny, zaleca się również regulowanie codziennego funkcjonowania. Chodzi tu o utrzymanie stałego rytmu dnia zaczynając od pory posiłków a na porach snu kończąc. Taka stabilizacja pozytywnie płynie na cały organizm i zapewni stałe punkty i rutynę. W przypadku zwalczania stresu jest to ważne, ponieważ pozwala na wyznaczenie punktów, w których możemy odpocząć.

Jak sobie radzić ze stresem?

Wielu osobom, które mają duży problem ze stresem pomagają także techniki medytacyjne różnego rodzaju, nie tylko te związane z jogą czy buddyzmem. Do takich uniwersalnych zalicza się np. metoda Mindfulness-Based Stress Reduction.

Gdy podstawowe techniki radzenia sobie ze stres nie działają zaleca się udanie się na terapię do psychologa, ponieważ podłoże stresu może być bardzo złożone. Wówczas rozmowa z lekarzem, któremu wyjaśni się odczucia może pomóc poradzić sobie z tym problemem. Znalezienie właściwego specjalisty, który będzie otwarty i uważny może zająć chwilę, lecz nie warto rezygnować z tego rozwiązania.

Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele, natomiast to, które z nich zadziałają zależy bardzo od indywidualnych uwarunkowań. Czasem wystarczy zwiększyć ilość godzin przeznaczonych na odpoczynek a czasem konieczna jest terapia. Nie można się jednak poddawać i należy rozwiązać ten problem starannie by cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym.