Domowe biuro — jak je urządzić?

Bez wątpienia można powiedzieć, że pandemia koronawirusa spopularyzowała model pracy zdalnej. Aby realizowanie obowiązków zawodowych w warunkach domowych, odbywało się bez zakłóceń warto odpowiednio urządzić domowe biuro jak również oddzielić je od strefy prywatnej. Jak to zrobić?

Home office – urządzamy biuro w domu

Oczywiście, najlepiej byłoby dysponować osobnym pomieszczeniem, które można zaadoptować na domowe biuro. Daje to dużą dowolność jeżeli chodzi o dobór mebli, a możliwość zamknięcia drzwi i odizolowania jest nieoceniona gdy chcemy się skupić w ciszy i spokoju.

Niestety, nie każde lokum pozwala na takie rozwiązanie. Bardzo często, kącik do pracy musi zostać wydzielony w pokoju wielofunkcyjnym. Wtedy do oddzielenia przestrzeni do pracy mogą przydać się parawany, ścianki (bardzo modne są ostatnio przeszklone ścianki z możliwością zamontowania zasłony), a także odpowiednio ustawione regały książkowe. Najważniejsze, aby czuć się w danej przestrzeni dobrze, co sprzyja zarówno koncentracji jak i motywacji do pracy.

Jakie kolory wybrać do domowego biura?

Aby przekonać się, że barwy, jakimi się otaczamy, mają znaczenie, warto nieco zagłębić się w psychologię kolorów. W domowym biurze warto postawić na kolory, które sprzyjają koncentracji i które po prostu lubimy. Może to być biel, szarość czy stonowany, naturalny odcień zielonego. Dobrze sprawdzają się również odcienie koloru niebieskiego. Warto tutaj zdać się na swoje własne odczucia, ponieważ jedni lepiej odnajdą się w otoczeniu energetycznych barw, a inni w pastelach. Home office ma tę zaletę, że możemy urządzić biuro według własnych upodobań.

Domowe biuro — jak je urządzić?

Wystrój minimalistyczny a może dekoracje?

W tej kwestii również wybór należy do głównego zainteresowanego. Jeżeli ktoś chce jednak postawić na udekorowanie miejsca pracy, polecamy, aby postawić na przedmioty, które wywołują pozytywne odczucia. Mogą to być zdjęcia rodziny, czy też domowych zwierzaków umieszczone w ciekawych ramkach, czy może jakaś pamiątka z wakacji, bądź wygrane trofeum. Elementem, który podkreśli charakter pomieszczenia i doda sił, gdy będzie to potrzebne,  może być plakat z inspirującym, motywującym cytatem.

Również praktyczne przyborniki i organizery mogą pełnić funkcję dekoracyjną – w takim przypadku warto postawić na stylowe, drewniane lub nowoczesne, metalowe akcesoria.

Dużą rolę mogą odgrywać również zapachy – naturalne olejki umieszczone w kominkach zapachowych, czy aromatyczne świece mogą koić, relaksować jak i sprzyjać koncentracji.

I na koniec – nie zapominajmy o zieleni! Kolor zielony posiada wyciszające właściwości i skupia koncentracji. Ponadto skupiając wzrok np. na roślinie doniczkowej, pomagamy mu wypocząć od światła komputera.  Jeżeli ktoś obawia się, że nie ma ręki do roślin, postaw na gatunki, które wytrzymają wiele np. sansewierie, zielistki  czy niektóre sukulenty. Umieszczone w dekoracyjnych osłonkach będą stanowić niekwestionowaną ozdobę miejsca pracy.

Stworzenie funkcjonalnego i komfortowego domowego biura nie musi być trudne. Powyższe porady pomogą Ci zorganizować wymarzoną przestrzeń do pracy.