Jak poradzić sobie z koniecznością pracy zdalnej?

Jeszcze nie tak dawno praca na odległość należała do wyjątków, a nie reguły. Zdalnie nie mogliśmy załatwić też wielu spraw, które, jak się wtedy wydawało, wymagały naszej fizycznej obecności. Sytuacja, w której znalazł się świat na początku 2020 roku zmieniała rynek diametralnie. Pandemia koronawirusa Covid-19 postawiła nas wszystkich w nowej sytuacji. Do pracy w domu odesłano wówczas niemal każdego, kto może wykonywać swoje obowiązki przy komputerze. Na odległość zaliczamy egzaminy, urządzamy spotkania biznesowe, przedstawiamy projekty i udzielamy korepetycji, a także porad prawnych czy biznesowych. Co więcej, zaczynamy się oswajać nawet z myślą, że wiele osób już nigdy nie wróci do codziennego bywania w zatłoczonych biurowcach.

Praca w domu może być wyzwaniem

Niektórzy z nas mieli doświadczenie z pracą zdalną już wcześniej. Wiele osób, zwłaszcza z branży IT, wykonuje swoje obowiązki dla pracodawców nie tylko z innych miast, ale nawet z innych krajów. Dla nich trudna sytuacja związana z szalejącą po świecie pandemią nie była aż tak rzutująca na specyfikę pracy. Mnóstwo zawodów zostało jednak koniecznością pracy z domu zaskoczonych i przytłoczonych. Coś, co na początku wydawało się nawet przyjemną odmianą, po kilku tygodniach, które nie zapowiadały pozytywnych zmian, zaczęło nas po prostu przerastać. Oto znaleźliśmy się w sytuacji, gdy w domu cały dzień obecni są wszyscy domownicy i muszą w jakiś łagodny dla rodzinnych relacji sposób pogodzić efektywną pracę oraz naukę i inne obowiązki.

Jak poradzić sobie z koniecznością pracy zdalnej?

Zacznij od uzupełnienia sprzętu komputerowego

Pierwszym wyzwaniem w większości domów okazał się brak wystarczającej ilości sprzętu elektronicznego, który pozwoliłby wszystkim na jednoczesne korzystanie z niezbędnych programów i aplikacji. Całkiem dobrze działające łącze internetowe zaczęło się buntować, a krzesła kuchenne zupełnie nie sprawdzały się, gdy trzeba było korzystać z nich cały dzień. Koniecznością jest odpowiednie przygotowanie stanowisk do pracy na home office i nauki dla naszych dzieci tak, by wszyscy mogli wykonywać swoje obowiązki bez narażania swojego zdrowia. Nowy model pracy zdalnej obejmuje przede wszystkim pracowników umysłowych. Niezbędne jest zatem wydzielenie takich miejsc w naszym domu, by móc pracować w skupieniu i względnej ciszy.

Zadbaj o wygodną i zdrową pozycję w trakcie pracy

Efektywna praca zdalna wymaga od nas nie lada samodyscypliny i organizacji. Nie łatwo stracić cenne minuty na przeglądaniu social mediów, wieszaniu prania, czy rozmowie z członkiem rodziny, gdy wokół nie mamy kierownika i dopytujących o konkrety współpracowników. Aby móc pracować zdalnie musisz mieć poczucie pewnej odrębności. Miejsce do pracy warto oddzielić od salonu choćby parawanem, co pomoże nam nie tylko lekko odciąć się od reszty, ale może zapobiec także kłopotliwym wpadkom z udziałem rodziny w trakcie wideokonferencji. Wszystko, co może odciągać Twój wzrok, powinno zniknąć z pola widzenia. Mały gabinet wymaga kreatywności i opierać się będzie o raczej niewielkich gabarytów biurko. Zdecydowany must have prócz laptopa lub komputera to wygodne do pracy i ergonomiczne krzesło. Uzupełnić to należy o dobrej jakości światło i organizery czy stojaki – tu postaw jednak na minimalizm.