Inflacja - co warto wiedzieć

Obecnie w Polsce sporo mówi się o rosnącej inflacji, która jest największa od kilku lat. Nie wszyscy jednak wiedzą czym ona jest i z czym właściwie się wiąże. Zapraszamy do przeczytania tego krótkiego artykułu, jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć czym jest inflacja.

Inflacja – definicja

Według definicji inflacja jest wzrostem cen przy jednoczesnym spadku wartości pieniądza. Oznacza to ni mniej ni więcej, że za 10 zł pod koniec roku kupi się mniej niż na jego początku. Przy czym oznacza to także, że odkładane na kontach oszczędności czy umieszczone na lokatach pieniądze również podlegają inflacji, ponieważ, mimo oprocentowania, obecnie inflacja jest znacznie wyższa niż ono.

Nie można jednak zapomnieć, ze inflacja jest zjawiskiem ciągłym i naturalnym dla gospodarki. W skali roku zwykle utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i wówczas nie jest niczym wymagającym interwencji czy niosącym zagrożenia dla gospodarki. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy tak jak obecnie, wysokość inflacji jest duża i dochodzi do dwudziestu procent.

Inflacja - co warto wiedzieć

Co wpływa na inflacje?

Na inflację wpływa szereg różnych czynników, które zależą od sytuacji globalnej jaki i tej w danym kraju. W ostatnich latach do znacznych zmian przyczyniła się pandemia Covid wypływająca na gospodarkę w sakli globalnej jak i tej lokalnej. Nie bez znaczenia pozostaje też polityka międzynarodowa i związane z nią umowy czy konflikty międzynarodowe w znacznym stopniu wpływające na gospodarkę. W przypadku Polski na wzrost inflacji nałożył się wspomniany wcześniej szereg czynników, a także podwyżki cen energii – prądu oraz gazu.  

Skutki wysokiej inflacji

Wysoka inflacja niesie za sobą negatywne skutki dla gospodarki krajowej oraz mieszkańców. Przede wszystkim spadek ilości oszczędności na kontach obywateli, a także wzrost zarobków nieprzekładający się na wzrost zamożności, ponieważ jest on determinowany wzrostem cen. Dla gospodarki również ma to znaczące skutki, ponieważ występują trudności w prowadzeniu działalności ze względu na wysokie koszty i wzrost niewypłacalności.

Jak widać, inflacja nie musi być czymś złym, jednak gdy osiąga zbyt wysoki poziom może zakończyć się złą sytuacją gospodarczą.